Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Eagle Creek Pack-It Reveal Cube Set is the ideal organizer for travel. These packing cubes feature a mesh window for easy content identification and an angled zipper design to accommodate various packing methods, like folding or rolling items. You can efficiently separate clothing and accessories within your suitcase with multiple size options. Use this versatile travel organizer to save space and make your travels effortless.
Pack-It™ Reveal Cubes come in various sizes for neatly organizing clothes and accessories
A mesh window lets you see what's inside each cube
The angled zipper maximizes packing space for folded or rolled clothes
The structured material makes packing easier, especially for stacked items
Buying the set saves you money compared to purchasing each cube separately
| Advanced Features | Water Resistant |
|---|---|
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 36.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.04 kg |
| Assembled Width (cm) | 25.50 cm |
| Bag Style | Fabric |
| Colour Group | Green |
| Design | No Design |
| Number of Pieces | 3 |
| Primary Material | Poly/Plastic |
|---|---|
| Sustainability | BLUESIGN® - Approved product |
| Travel Accessory Type | Packing Cubes |
