EASTON
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Easton’s® new El Jefe Slow-Pitch Series features softball specific patterns designed for pocket depth and impact durability. The Diamond Pro Steer ™ leather palm and shell, combined with a soft oiled classic palm and finger lining, provides players with comfort and feel, while the pro grade rawhide laces provide extra pocket durability.
Diamond Pro Steer™ leather palm and shell
Soft oiled classic cowhide palm and finger lining for comfort and feel
Softball specific patterns designed for pocket depth and impact durability
Professional grade rawhide laces provide extra pocket durability
| Position | Outfield |
|---|---|
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | H Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 775 g |
| Product Length (cm) | 30 cm |
| Product Width (cm) | 19 cm |
| Product Height (cm) | 18 cm |
Yes, I recommend this product.
