EASTON
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Future Elite Series was specifically design for the 11U youth player. Game-ready Select Cowhide™ palm and web, genuine rawhide lace and a super soft palm lining make the Future Elite an easy glove to break in and last through the entire season.
Youth patterns designed for the 11U player
Game-ready Select Cowhide™ palm and web leather
Durable genuine rawhide lace
Professional style embroidered Easton and Screamin’ E logos
| Position | Multi-Position |
|---|---|
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | H Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 450 g |
| Product Length (cm) | 24 cm |
| Product Width (cm) | 16.51 cm |
| Product Height (cm) | 15 cm |
