EASTON
One Size
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Easton’s® new Gametime™ catcher’s helmet features a solid gloss ABS plastic shell with strategically placed vents for increased airflow, and a steel cage redesigned to give players maximum visibility behind the plate. The comfort stacked foam on the inside of the helmet features a BioDri™ moisture control fabric liner, and the ergonomic chin cup design provides a better fit and allows for improved player communication. The Gametime™ catcher’s helmet features an extra wide rear top strap for secure locked-in adjustment for a better fit, and meets the NOCSAE™ standard for all levels of play. It is available in Large and Small sizes.
Gender: UNISEX
Primary Colour: NAVY
Size: Sm
Type of Sports Equipment: Catcher Helmet
| Assembled Height (cm) | 23.00 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 33.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.25 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.30 cm |
| Certifications | CE Certified |
| Colour Group | Blue |
| Head Circumference (cm) | 7.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Plastic |
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 10 yr |
|---|
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Rawlings family of brands
