EASTON
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Easton’s® new Gametime™ catcher’s helmet features a solid gloss ABS plastic shell with strategically placed vents for increased airflow, and a steel cage redesigned to give players maximum visibility behind the plate. The comfort stacked foam on the inside of the helmet features a BioDri™ moisture control fabric liner, and the ergonomic chin cup design provides a better fit and allows for improved player communication. The Gametime™ catcher’s helmet features an extra wide rear top strap for secure locked-in adjustment for a better fit, and meets the NOCSAE™ standard for all levels of play. It is available in Large and Small sizes.
Improved steel cage designed for maximum visibility
Extra wide top strap for secure locked-in adjustment
Meets NOCSAE standard for all levels of play
ABS plastic shell with strategic airflow vents
Comfort stacked foam with BioDri™ moisture wicking fabric liner
Ergonomic chin cup design allows for better fit and communication
Gloss solid shell exterior
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Vented,Padded,Adjustable Straps |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 18.54 cm |
| Assembled Length (cm) | 22.86 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.44 kg |
| Assembled Width (cm) | 31.75 cm |
| Certifications | CSA Listed |
| Colour Group | Red |
| Head Circumference (cm) | 53.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
| Protective Helmet Type | General Recreation |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Suspension Type | Comfort Stretch |
