EASTON
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Easton’s® new Paragon Series youth ball gloves are built with a Select Cowhide™ palm and leather shell, and cowhide laces to reinforce the pocket, web and fingers. The super soft palm lining enhances a player’s grip for better control while making those big plays.
Rawhide laces reinforce pocket, web and fingers
Select Cowhide™ palm and shell leather
Super soft palm lining enhances grip for better control
| Position | Catcher |
|---|---|
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | Trapeze |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 680 g |
| Product Length (cm) | 25.4 cm |
| Product Width (cm) | 15.24 cm |
| Product Height (cm) | 21.6 cm |
