EASTON
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Easton’s® new Paragon Series youth ball gloves are built with a Select Cowhide™ palm and leather shell, and cowhide laces to reinforce the pocket, web and fingers. The super soft palm lining enhances a player’s grip for better control while making those big plays.
Rawhide laces reinforce pocket, web and fingers
Super soft palm lining enhances grip for better control
Select Cowhide™ palm and shell leather
| Position | Multi-Position |
|---|---|
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | Basket |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 500 g |
| Product Length (cm) | 24.5 cm |
| Product Width (cm) | 17 cm |
| Product Height (cm) | 16 cm |
