Proudly Canadian
EASTON
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Easton’s® all-new Prime™ Slowpitch Series features softball specific patterns designed with a wider heel and more pocket depth. These gloves are built with a game-ready oil-tanned leather palm and web, and rawhide laces for added durability. The super soft palm lining enhances grip and control, and the softball specific patterns are designed for the ideal pocket depth and impact durability. The re-positioned pinkie loop also allows for two fingers in the pinkie stall.
Game-ready oil-tanned leather palm and web
Super soft palm lining for enhanced grip and control
Rawhide lace adds durability to the fingers and web
Rolled welting improves break-in time
Re-positioned pinkie loop allows for two fingers in the pinkie stall
All new softball specific patterns designed with a wider heel and more pocket depth
| Position | Multi-Position |
|---|---|
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | I Web |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 500.00 g |
| Product Length (cm) | 25.40 cm |
| Product Width (cm) | 16.51 cm |
| Product Height (cm) | 16.00 cm |
