ELITE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Direto XR-T is Elite's top of the range home trainer without sprocket cassette. Super-accurate, compatible with a wide range of bicycle models. The OTS integrated power meter ensures +/-1.5% accuracy, which is one of Direto XR-T's strong suits, placing it atop Elite's home trainers range with the most realistic gradient simulation, up to 24%
Direto XR and Direto XR-T are two identical home trainers, featuring the same technical specifications both in terms of structural and electronic features.What separates them is the sprocket cassette, which is included in the Direto XR but not included in the Direto XR-T.
Integrated power meter to measure power output with accuracy What makes the Direto XR and Direto XR-T the most accurate among Elite's home trainer range is the OTS (Optical Torque Sensor) integrated power meter.The power meter makes it possible to effectively measure power output on your workouts with +/-1,5% accuracy, one of the highest among commercially available home trainers.
| Type of Bicycle Trainer | Direct Drive Trainer |
|---|---|
| Type of Bicycle | Road,Mountain |
| Accessories List | Climbing Block |
| Advanced Features | Easy Assembly,Quiet Operation,Folding,Easy Storage |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 113.00 kg |
| Frame Size (cm) | 1.00 cm |
| Wheelbase (mm) | 0.00 mm |
| Smart System Compatibility | Android App,Bluetooth,iOS App |
| Primary Material | Powder Coated Steel |
| Assembled Length (cm) | 84.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 64.50 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 55.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 15.80 kg |
