Proudly Canadian









ESCALADE

ESCALADE
Whatever your gaming level, the Escalade Cricket Pro 750 Electronic Dartboard is versatile enough to handle it. This talking electronic dartboard offers a 15.5" target area for tournament play and a selectable bullseye to nail the perfect shot. With an impressive selection of over 36 games and 175 variations, you can play solo or with up to 7 players. The innovative talking feature lets you record your voice and when it's your turn, the computer will call out your name. This professional soft-tip electronic dartboard is built to last a lifetime of fun and competition.
Regulation-sized 15.5" (39.37cm) target area for an authentic experience
NylonTough® segments to lock in precise shots
Micro-thin segment dividers for more scoring potential and less bounce-outs
Over 36 unique games with 175 fun variations (7 cricket games included)
Solo play and multi-player mode with a four-player tricolour LED cricket display to track scores
Easy to mount on walls or doors in minutes
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Length (cm) | 74.67 cm |
| Assembled Weight (kg) | 4.21 kg |
| Assembled Width (cm) | 53.34 cm |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 8 |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Suggested Room Size Height (m) | 2.4 m |
| Suggested Room Size Length (m) | 3.0 m |
| Suggested Room Size Width (m) | 3.0 m |
|---|

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.