ESCALADE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Level up your gaming experience with the Escalade Eclipse Pro 2 Dartboard? Designed by the world-leading dart brand, this bristle dartboard features a staple-free bullseye for better odds and reduced bounce-outs. The high-density, self-healing natural sisal fiber build prevents wear out and visible holes after extended use. Play like a pro and enjoy nonstop fun with the best bristle dartboard for family game rooms, basements, bars, man caves, or garages.
Next-generation bristle dartboard technology for improved gameplay
14% increased playing area with super thin, staple-free bullseye allows precise throws
Wider target and scoring area with 2% increase to "25" ring for more chances to score points
Crafted with the finest grade "A" natural-healing sisal fiber for enhanced durability.
Easy to hang with the professional mounting system
All-new Spider2 radial wires for reduced bounce-outs
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Length (cm) | 46.99 cm |
| Assembled Weight (kg) | 5.10 kg |
| Assembled Width (cm) | 46.99 cm |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Suggested Room Size Height (m) | 2.4 m |
| Suggested Room Size Length (m) | 3.0 m |
| Suggested Room Size Width (m) | 3.0 m |
|---|
