








ESCALADE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
ESCALADE
The Dublin Bristle Rustic Dart board Cabinet Set allows you to add fun and flair to any room in your home without disturbing your interior design. This cabinet’s rustic tan woodgrain finish was designed to adhere to modern interior design.
This cabinet was created with high-grade materials and ensures long lasting durability while remaining sleek and stylish
This cabinet’s rustic tan woodgrain finish was designed to adhere to modern interior design
Includes official size 18" x 1/2" bristle dartboard with metal ring and numbers - its rotatable number ring prolongs the life of the dartboard
This cabinet features built in dart holders, two sets of steel tip darts, black chalkboards for scoring and all necessary mounting hardware
Cabinet includes classic black chalk scoreboard, chalk, and eraser
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 67.31 cm |
| Assembled Length (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Weight (kg) | 10.65 kg |
| Assembled Width (cm) | 58.42 cm |
| Colour Group | Brown |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Colour | TAN |
| Suggested Room Size Height (m) | 2.4 m |
| Suggested Room Size Length (m) | 3.0 m |
| Suggested Room Size Width (m) | 3.0 m |
|---|

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.