ESCALADE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Compete and enjoy thrilling games with loved ones on the Escalade Sports American Legends 52-Inch Charger Foosball table. Featuring a light oak finish that complements any decor, this is the best foosball table for players of all ages. The smooth and sturdy MDF playfield offers exceptional durability, resisting warping over time, while the non-slip grip ensures you stay in control and easily make precise shots. Whether you're a seasoned pro or just want to elevate your home entertainment, experience fun foosball table games like never before!
Full-sized foosball game table measuring 53.5" L x 26" W x 34" H (135.89 x 66.04 x 86.36 cm) with durable 3/16" ( 0.475 cm) MDF
Comfortable non-slip handles for a firm grip
Internal ball return system for quick retrieval
½" (1.27 cm) chrome hollow rods and crossbar support with 3.75" (9.525 cm) square legs for added stability
Includes a traditional abacus slide scoring beads to track points
Equipped with well-crafted, realistic foosmen
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Age Group | 10+ |
| Assembled Height (cm) | 86.36 cm |
| Assembled Length (cm) | 135.89 cm |
| Assembled Weight (kg) | 43.09 kg |
| Assembled Width (cm) | 66.04 cm |
| Colour Group | Brown |
| Number of Pieces | 22 |
| Primary Colour | BROWN/BLACK |
| Suggested Room Size Height (m) | 2.1 m |
| Suggested Room Size Length (m) | 2.4 m |
|---|---|
| Suggested Room Size Width (m) | 3.0 m |
