STIGA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The STIGA Blaze is a tournament-level racket that offers excellent performance ratings and features. With an International Table Tennis Federation (ITTF) Approved Rubber, ACS Technology for improved control, and WRB Technology for the optimal balance of weight and speed, the STIGA Blaze is the perfect racket for a player looking to trade-up to a performance racket with increased speed and control.
ITTF approved drive inverted rubber
Five-ply extra light blade, 2mm sponge, concave Italian composite handle
Performance-level table tennis racket
STIGA ACS technology improves control
Performance Ratings- Speed: 65 Spin: 52 Control: 80
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | ITTF Compliant |
| Head Size (sq cm) | 1.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 0.00 g |
| Assembled Weight (g) | 136.07 g |
| Assembled Length (cm) | 25.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Beam Width (mm) | 0.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Concave |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Engineered Wood |
| Sponge Thickness (mm) | 2.00 mm |
