ESCALADE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Performance 4-Player Set is perfect for the amateur player that wants to challenge their friends to a competitive game of table tennis. This set offers high-quality, performance rackets with great spin, control, and speed ratings and 3-star balls that are tournament-level for a consistent bounce. The STIGA Performance 4-Player Set is approved by USA Table Tennis (USATT) and is the perfect accessory starter kit for your STIGA table tennis table.
Four performance rackets and six 3-star balls (three white/three orange)
USA Table Tennis (USATT) approved
Racket rubber is inverted for increased ball control and added spin
3-star balls meet ITTF regulations for tournament play
| Accessories List | Balls |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 1.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 0.00 g |
| Assembled Weight (g) | 145.14 g |
| Assembled Length (cm) | 25.90 cm |
| Assembled Width (cm) | 15.24 cm |
| Beam Width (mm) | 0.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Concave |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Sponge Thickness (mm) | 1.00 mm |
