EUREKA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Eureka Director’s Chair with Table is a comfy and compact seating solution for outdoor activities. It folds up compactly for easy transport and storage. Designed for day-long comfort, it features an auto-deploy table that conveniently holds plates, drinks and other small items. Enjoy relaxation and practicality on your camping trips, tailgates or backyard gatherings with this versatile chair.
Auto-deploy table conveniently holds plates, drinks, and other small items
Faux leather seat and headrest with soft EVA cork-look armrests provide comfort for all-day use
Ventilated mesh back panel allows airflow to keep you cool
Durable powder-coated steel frame ensures long-lasting strength
| Type of Chair | Directors Chair |
|---|---|
| Advanced Features | High Back,Cup Holder,Armrests |
| Product Use(s) | Camping |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 136.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 5.40 kg |
| Primary Material | Polyester |
| Frame Material | Steel |
| Assembled Length (cm) | 51.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 51.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 92.70 cm |
| Folded Length (cm) | 51.00 cm |
| Folded Width (cm) | 15.00 cm |
| Folded Height (cm) | 47.00 cm |
| Seat Length (cm) | 61.00 cm |
| Seat Width (cm) | 51.00 cm |
| Seat Height (cm) | 92.70 cm |
| Leg Diameter (mm) | 0.10 mm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
