EUREKA
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built for heavy weather but made of lightweight materials, the roomy four-season, three-person Mountain Pass tent is made for backcountry adventuring. With a highly breathable, lightweight canopy and zippered, removable side panels, the Mountain Pass is a true three Outdoor Research four-season convertible style tent - a home away from home in any season.
Convertible tent has zip-out side panels and can handle shoulder-season snow and summer showers
Double doors and vestibules, featuring High/Low Vent - Air Exchange System to get the fresh air in and the stale air out
Gear loft and interior side pockets keep essentials right where you want them
Footprint included
Gear loft
5 pockets
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Emegency Preparedness,General Purpose,Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Gear Shelf,Instruction Manual,Rain Fly,Poles,Stakes,Stash Pocket,Footprint,Vestibule |
| Advanced Features | Fire Retardant,Waterproof,No-See-Um Mesh,Interior pocket(s) |
| Season | All-Season |
| Shape | Polygon |
| Single/Double Wall | Double Wall |
| Assembled Weight (kg) | 3.40 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 112.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 300.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 224.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 112.00 cm |
| Footprint Width (cm) | 198.00 cm |
| Footprint Height (cm) | 224.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 56.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 15.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 15.00 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester Taffeta |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 3 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 7 |
| Number of Windows | 2 |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
