EUREKA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.VERSATILE AND DURABLE PROTECTION FROM SUN, WIND, BUGS AND RAIN MAKES CAMPING A BREEZE. The Northern Breeze has a durable, waterproof design that offers the whole crew comfort and protection from whatever mother nature throws your way. With features like an integrated awning and versatile setup options, it is the perfect companion for all group camping trips.
No-see-um mesh and new peak venting offer ventilation while keeping pesky bugs out
An increased walk-in height of 6 ft and vertical side walls maximize internal space
Versatile design with multiple configurations has a setup perfect for any campsite
Excellent UPF 50+ sun protection for fun in or out of the sun
| Tents and Canopies Style | Screen House |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | Guylines,Front Awning,Instruction Manual,Carry Case,Poles,Stakes,Stash Pocket |
| Advanced Features | No-See-Um Mesh |
| Season | Summer |
| Shape | Rectangle |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 11.00 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 233.70 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 93000.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 305.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 305.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 230.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 81.30 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 30.50 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 30.50 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 8 |
| Number of Windows | 4 |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Johnson Outdoors
