Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built tough to handle whatever you can dish out during your heavy bag workout routine, the Everlast Everstrike 80lb. Heavy Bag is made with a blend of natural and synthetic fibres that absorb shocks and hold their shape. **Bags cannot be delivered to remote locations**
Specially blended filler mix of sanitized synthetic and natural fibres absorbs shocks
Premium synthetic leather with reinforced webbing ensures durability
Heavy-duty straps keep bag secure
Double end loops for added functionality
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Diameter (cm) | 35.56 cm |
| Empty Weight (kg) | 36.28 kg |
| Fill Material | Foam |
| Filled/Unfilled | Filled |
| Mount Location | Not Applicable |
| Primary Material | Synthetic Leather |
| Punching Bag Type | Heavy Bag |
| Stand Height (cm) | 134.62 cm |
| Stand Material | Not Applicable |
