*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Everlast Heavy Bag/Speed Bag Stand features heavy-duty powder-coated steel tubing combined with 3 weight plate pegs that allow for maximum strength and durability. This new addition to your gym will allow you to tackle the conditioning of heavy bag work as well as the hand-eye coordination of speed bag work. Easy to assemble and will accommodate any heavy bag up to 100 LBS.
Heavy-duty, powder-coated steel tubing, combined with 3 weight plate pegs, for maximum strength and durability
Easy to assemble and will accommodate any heavy bag up to 100 lbs
Platform height is adjustable to accommodate any speed bag size
Footprint: 66.5" L x 47.6" W x 86.2
Not recommended for outdoor use
| Accessories List | Stand |
|---|---|
| Diameter (cm) | 64.77 cm |
| Diameter (in) | 25.50 in |
| Empty Weight (kg) | 32.02 kg |
| Empty Weight (lb) | 70.50 lb |
| Fill Material | Not Applicable |
| Filled/Unfilled | Not Applicable |
| Mount Location | Freestanding |
| Primary Material | Not Applicable |
| Punching Bag Type | Heavy Bag |
| Stand Height (cm) | 170.18 cm |
|---|---|
| Stand Height (in) | 68.00 in |
| Stand Material | Metal |
