Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Tone, sculpt and build lean muscle with the EVOKE Adjustable Kettlebell. A great way to build overall strength, endurance and balance, it's equipped with an easy -to use dial for quick weight adjustments from 20 lb to 40 lb in 5 lb (2.3kg) increments. Ideal for everything from full body workouts to enhance yoga and cardio workouts, its space-saving design is perfect for home gym or studio. Grab one and get active today-your way.
adjustable for 20LB to 40LB
easy to use dial to adjust weight quickly
Space saving design
| Weight Type | Adjustable Dumbbell |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Measurement Standard | Metric |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Shell Material | Other |
| Core Material | Iron |
| Maximum Weight (lb) | 40.00 lb |
| Minimum Weight (lb) | 20.00 lb |
| Product Length (cm) | 26.00 cm |
| Product Width (cm) | 19.50 cm |
| Product Height (cm) | 19.50 cm |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
