KIKKERLAND
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Wilderness First Aid Kit
Portable First Aid Kit for people on the go
Handy travel tin complete with basic medical supplies
includes bandages, wipes, sunscreen, pins and many other helpful items
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 2.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 9.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Width (cm) | 6.50 cm |
| Case Material | Vinyl |
| Certifications | No Certifications |
| Colour Group | Green |
| Emergency/First Aid Kit Type | First Aid Kit |
| Number of People Accommodated | 1 |
| Number of Pieces | 15 |
|---|---|
| Pieces Included | Bandages,Antibiotic Ointment |
| Primary Colour | NO COLOR |
| Product Use(s) | Camping/Outdoors |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
No, I do not recommend this product.
