FISCHER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Fischer XC Transnordic 66 Crown Xtralite Senior Nordic Skis feature a refreshed design for a classic backcountry model. With a lighter wood core for easier ascents and enhanced efficiency, they maintain stability and durability. The touring profile, steel edges, and Offtrack Crown ensure reliable performance on both challenging expeditions and moderate terrain tours.
Lightweight wood core improves uphill efficiency and control
Fischer Easy Skin system attaches quickly for steep terrain
Offtrack Crown pattern enhances grip on challenging terrain
Steel edges offer reliability on varied backcountry conditions
Without Binding - Skis Only
| Ski Type | Off-Track |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Flex | Medium |
| Plate Type | No Plate |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Camber | Single |
| Tip Width (mm) | 66 mm |
| Waist Width (mm) | 54 mm |
| Tail Width (mm) | 61 mm |
| Ski Length (cm) | 180 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.7 kg |
|---|---|
| Side Wall Construction | Cap |
| Core Materials | Wood Core |
| Base Material | Ptex |
| Laminate Materials | Fibreglass |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Flat |
