FISCHER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Always a favorite of skiers looking to take the next step, the Twin Skin Superlite EF is a light, versatile ski for any conditions. It has Efficient Forward for an effective, forgiving kick requiring less energy. Speed Grinding 2.0 offers race-quality gliding properties. The offset, variable depth design of the Twin Skin mohair strips offers consistent, efficient grip, even on hard track conditions.
Twin Skin strips provide reliable kick, even on hard tracks
Efficient Forward allows effective kick with less energy
Designed for dedicated recreational skiers
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Rocker Type | All-Mountain |
| Tip Width (mm) | 48 mm |
| Waist Width (mm) | 44 mm |
| Tail Width (mm) | 46 mm |
| Assembled Weight (kg) | 1.4 kg |
| Core Materials | Hybrid Multilayer Woodcore |
| Base Material | Ptex |
| Laminate Materials | Wood |
| Accessories List | Includes Binding |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
