GAMMA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Featuring new Sensa Poly Core technology and the Signature Honeycomb Cushion Grip, the Gamma Mirage Pickleball Paddle is a fantastic middleweight paddle. Similar to the NeuCore series, the surface texture and shape of this pickleball paddle offer maximum control to match various playing styles. This paddle is ideal for players who desire a solid and responsive feel as the perforated honeycomb-like surface offers a secure grip, making it perfect for all skill levels.
Honeycomb Cushion Grip for predictable power and high-intensity control
Textured graphite surface adds switfness and control
Sensa Poly Core construction provides a balance of touch and power
Perforated grip surface absorbs moisture to provide a firm hold
USAPA-approved for sanctioned tournament play
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 568.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 227.00 g |
| Assembled Weight (g) | 227.00 g |
| Assembled Length (cm) | 41.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Beam Width (mm) | 0.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Medium Stiff |
|---|---|
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Composite |
| Sponge Thickness (mm) | 19.00 mm |
