GAMMA
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The raw carbon hitting surface of the Gamma Obsidian 16mm Senior Pickleball Paddle combined with unique tapered edges, encourages a high swing speed and quick reload while creating optimal spin. The 16 mm paddle has a control-oriented thick core designed to offer the feel and precision GAMMA paddles are known for, while the 13 mm paddle has a power oriented design.
Core Thickness: 16 mm
Weight: ≈ 7.8 ounces
Length: 16-3/8 inches
Width: 7-3/8 inches
Grip length: 5-3/4 inches
Grip size: 4-1/8 inches
GAMMA Signature Honeycomb Grip for superior hold
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Weight (g) | 220.00 g |
| Assembled Length (cm) | 42.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 14M X 15C |
| Primary Material | Composite |
|---|
