Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Explore confidently with the Garmin GPSMAP 66i. This rugged, button-operated GPS handheld and satellite communicator features large, sunlight-readable displays, preloaded Garmin TopoActive mapping, two-way messaging and SOS capabilities via the Iridium® satellite network. Enjoy up to 35 hours of battery life, enhanced with inReach® weather forecast service and compatibility with the Garmin Explore™ app.
Garmin TOPO mapping includes BirdsEye Satellite Imagery for detailed navigation
Multiple GNSS and navigation sensors ensure exact positioning
inReach® tech enables interactive SOS for 24/7 GEOS search and rescue monitoring
2-way messaging through the global Iridium® satellite network (subscription needed)
Optional inReach® weather forecast service provides updates for remote areas
Cellular connectivity offers Active Weather forecasts via Garmin Connect™
| Accessories List | USB Cable,Carabiner Clip,Rechargeable Battery |
|---|---|
| Advanced Features | Emergency Alert Reporting,Reusable,Downloadable Maps,Anti-Glare,Night Vision Compatible,Ergonomic Grip,Durable,Recycled Content,Photo Viewer,Sunlight Readable,3D View Maps,Pre-Loaded Maps,Multi-language Support |
| Assembled Height (cm) | 3.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 13.30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.24 kg |
| Assembled Width (cm) | 6.60 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Display Length (cm) | 6.30 cm |
| Display Type | TFT,Graphical Display,Colour |
| Display Width (cm) | 3.80 cm |
| GPS Features | Digital Compass,Points of Interest,3D Maps,Routes,Topographic Maps,Waypoints,Breadcrumb Trackback,Aerial Imagery,Tracks,Preloaded Maps,Turn-by-Turn Directions,GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts,Emergency Beacon |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 35 h |
| Instrument Type | Navigational Compasses,Compact Satellite Communicator,Barometer,Ambient Light Sensor,Weather Monitor,Altimeters,Tachymeter,Accelerometer,Perpetual Calendar,Power Reserve Indicator,Inclinometers |
| Interfaces Type | SD Card Reader,USB,Micro-USB |
| Memory (gb) | 16 GB |
| Mount Style | Hand Held |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Routes Stored | 250 |
| Number of Waypoints Stored | 10000 |
| Power Source | Battery |
| Resolution | 240 x 400 |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Connect IQ,Wi-Fi,Garmin Connect,Bluetooth,Android |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 0 W |
No, I do not recommend this product.
