Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Elevate every ride with the Garmin Edge® 850 GPS Cycling Computer. Featuring a vibrant touchscreen, compact design, preloaded maps for road, gravel, and trails, Garmin Pay™, and a built-in bike bell, it provides navigation, training tools, and smart connectivity for safe, and efficient rides.
Bright colour display with touchscreen and button controls for easy operation
Battery life of up to 12 hours in active use and 36 hours in battery saver mode for extended trail rides
Preloaded maps for various terrains, including Trailforks maps with Forksight mode for detailed trail insights
Smart fueling alerts to optimize hydration and energy levels during rides when paired with compatible devices
LiveTrack and incident detection features for real-time location sharing and safety notifications
Real-time hazard alerts and group messaging for safer group rides
ClimbPro ascent planner provides detailed climb information for better effort management
| Accessories List | Mount,USB Charger |
|---|---|
| Advanced Features | Downloadable Maps,Sunlight Readable,Pre-Loaded Maps |
| Assembled Height (cm) | 1.68 cm |
| Assembled Length (cm) | 9.22 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.11 kg |
| Assembled Width (cm) | 5.46 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Charge Time (hr) | 1 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Case Material | Not Applicable |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Display Length (cm) | 5.70 cm |
| Display Type | Touch Screen,LCD,Colour |
| Display Width (cm) | 4.10 cm |
| GPS Features | Tracks,Digital Compass,Routes,Turn-by-Turn Directions,Topographic Maps,Smartphone Alerts,Street Maps,Cycling Maps |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 12 h |
| Instrument Type | Not Applicable |
| Interfaces Type | USB |
| Memory (gb) | 64 GB |
| Mount Style | Pressure |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Routes Stored | 100 |
| Number of Waypoints Stored | 200 |
| Power Source | Battery |
| Resolution | 272 x 480 |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Garmin Connect,Bluetooth,Android |
| Voltage (V) | 0 V |
| Water Resistance ATM Rating | 1 ATM |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 0 W |
Originally posted on ExpertVoice.com
