Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay on track in the great outdoors with the Garmin eTrex® SE GPS. This hand-held navigator has a long-lasting battery, a crisp MIP display and built-in digital compass, so you can always keep track of where you are. Plus, the wireless connectivity of this Garmin GPS lets you enjoy seamless adventures
High-resolution 2.2-inch monochrome display offers clear visibility
Bluetooth connectivity lets you sync with the Garmin Explore App for easy cloud storage and data sharing
Built-in digital compass ensures accurate navigation even when you're not moving
Multi-GNSS support connects to several satellite systems for precise positioning
Battery lasts up to 7 days in regular mode or 3 months in expedition mode, using two AA batteries (not included)
| Accessories List | USB Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof,Multi-language Support,Durable |
| Assembled Height (cm) | 3.30 cm |
| Assembled Length (cm) | 10.30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.16 kg |
| Assembled Width (cm) | 6.10 cm |
| Batteries Required Quantity | 2 |
| Battery Charge Time (hr) | 0 h |
| Battery Technology | Alkaline |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Case Material | Not Applicable |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Display Length (cm) | 4.40 cm |
| Display Type | Digital |
| Display Width (cm) | 3.50 cm |
| GPS Features | Tracks,Digital Compass,Routes,GPS/GLONASS Receiver,Waypoints,Breadcrumb Trackback |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 168 h |
| Instrument Type | Navigational Compasses |
| Interfaces Type | USB |
| Memory (gb) | 0 GB |
| Mount Style | Hand Held |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Routes Stored | 200 |
| Number of Waypoints Stored | 2000 |
| Power Source | Battery |
| Resolution | 240 x 320 |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| Voltage (V) | 0 V |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 0 W |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
