*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Garmin fēnix® 6 Pro Solar Fitness Watch is built for an active lifestyle, offering solar charging and customizable power management for extended use. Its rugged yet sophisticated design features a sunlight-readable display, making it perfect for outdoor adventures.
Power Glass solar charging lens for extended battery life
Always-on display for easy readability in sunlight
Tracks mountain biking metrics with grit and flow for performance insights
PacePro feature for grade-adjusted guidance during runs
Preloaded activity profiles for various sports and activities
ABC sensors for navigation and weather monitoring
Topographical maps and CourseView maps for detailed navigation
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible,Sunlight Readable |
| Accessories List | USB Cable |
| Activity | Running,Multisport,Cycling,Hiking,Swimming |
| Instrument Type | Barometer,Heart Rate Monitor,Stopwatch,Accelerometer |
| Activities Tracked | Sleep,Distance,Heart Rate,Elevation,Calories Burned,VO2 Max,Steps |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 20.80 cm |
| Chain Length (cm) | 20.80 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 40 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 16 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 93 h |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | Digital Compass,GPS/GLONASS Receiver,Topographic Maps,Smartphone Alerts,Breadcrumb Trackback |
| Memory (gb) | 32 GB |
| Assembled Height (in) | 1.85 in |
| Assembled Length (in) | 1.85 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.19 lb |
| Assembled Width (in) | 0.59 in |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
