*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Track your performance with the Garmin fēnix® 6S Pro Solar Fitness Watch. This advanced multisport watch features a Power Glass™ solar charging lens and customizable power manager modes. Its rugged yet sophisticated design includes an always-on, sunlight-readable display.
Solar charging lens with power manager modes for extended battery life
Always-on display for easy readability in sunlight
Tracks mountain biking metrics with grit and flow for performance insights
Acclimation widget for elevation, Pulse Ox, heart rate, and respiration rate
Preloaded activity profiles for various sports
Full-colour CourseView maps for over 41,000 golf courses
Multiple global navigation satellite systems support for convenience
Receive emails, texts, and alerts when paired with a compatible device
Enhanced optical heart rate technology tracks intensity and stress levels
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible,Sunlight Readable,Navigation,Waterproof,Durable |
| Accessories List | USB Cable,Manual |
| Activity | Running,Multisport,Cycling,Hiking,Swimming |
| Instrument Type | Navigational Compasses,Heart Rate Monitor,Altimeters,Stopwatch,Accelerometer |
| Activities Tracked | Sleep,Heart Rate,Pace,Stairs Climbed,Active Minutes,Intervals,Steps |
| Display Type | Backlit |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 18.20 cm |
| Chain Length (cm) | 18.20 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 28 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 10 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 28 h |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts |
| Memory (gb) | 0 GB |
| Assembled Height (in) | 1.65 in |
| Assembled Length (in) | 1.65 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.13 lb |
| Assembled Width (in) | 0.56 in |
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
