Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Combining the best features of Garmin's fitness and outdoor watches, the rugged fēnix 7 multisport GPS watch blends cutting-edge design and performance with 7-day-a-week wearability
Updated, ultratough athletic designs feature bright displays, with both trusted button controls that work in any environment & new touchscreen interfaces for quick access to functions. The watches are tested to U.S. military standards for thermal, shock and water resistance.
Access multiple global navigation satellite systems (GPS, GLONASS, Galileo). With the Sapphire Solar editions, get superior accuracy using state of the art technology, specifically in areas where GNSS signals are reflected, weak, or have difficulty penetrating.
Use preloaded activity profiles for trail running, swimming, running, biking, hiking, rowing, skiing, golfing, surfing, indoor climbing and more.
OUTDOOR RECREATION PROFILES: Hiking, Indoor Climbing, Bouldering, Climbing, Mountain Biking, Skiing, Snowboarding, XC Skiing, Stand Up Paddleboarding, Rowing, Kayaking, Surfing, Hunting, Jumpmaster, Tactical, Kiteboard, Windsurf, Snowshoe
AVAILABLE GYM ACTIVITY PROFILES: Strength, HIIT, Cardio and Elliptical Training, Stair Stepping, Floor Climbing, Indoor Rowing, Pilates and Yoga
The first-of-its-kind PacePro feature helps keep you on pace with grade-adjusted guidance as you run a course allowing you the option to quickly modify your PacePro plan if changing conditions warrant a change in strategy.
Based on your running history and overall fitness level, the Visual Race Predictor provides an estimate of what your pace could be for the distance you want to run. Trend data shows how your training is having an impact over time.
REAL-TIME STAMINA - Use this data to track and manage your exertion — and help avoid overexerting at the start of your run or activity.
SOLAR CHARGED BATTERY - Do more. Charge less. Get a battery boost from the sunlight, so you can go longer between charges (Solar and Sapphire Solar models only)
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible |
| Accessories List | USB Cable,Manual |
| Activity | Running,Multisport,Cycling,Hiking |
| Instrument Type | Navigational Compasses,Barometer,Heart Rate Monitor,Thermometer,Accelerometer |
| Activities Tracked | Sleep,Distance,Heart Rate,Stairs Climbed,Elevation,Calories Burned,VO2 Max,Steps |
| Display Type | Backlit,Touch Screen |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 20.8 cm |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 20.80 cm |
| Chain Length (cm) | 20.80 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 48 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 22 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 73 h |
| Interfaces Type | No Interfaces |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Garmin Connect,Bluetooth,Android |
| Signal Coverage (km) | 1 km |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | Digital Compass,GPS/GLONASS Receiver,Topographic Maps,Smartphone Alerts |
| Memory (gb) | 16 GB |
| Assembled Height (in) | 1.85 in |
| Assembled Length (in) | 1.85 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.16 lb |
| Assembled Width (in) | 0.57 in |
