Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.GPS Running and Triathlon Smartwatch
DAILY SUGGESTED WORKOUTS For training guidance that takes you and your fitness level into account, get daily run and ride recommendations based on your current training load and training status.
BUILT-IN SPORTS APPS Get built-in activity profiles for running, triathlon, cycling, open-water swimming, track running and more. For tri races and brick workouts, switch sports with just one button press.
ADVANCED PHYSIO FEATURES Performance monitoring features include VO2 max and training status with training load focus, a metric that tracks your mixture of training intensities.
RECOVERY TIME After each workout, the built-in recovery advisor will let you know how long to rest before another big effort while also accounting for all-day stress, sleep and daily activity outside of workouts.
ADVANCED WORKOUTS Whether you are training for an Ironman or a marathon, you can create your own workout.
RUNNING DYNAMICS When used with a compatible accessory, Forerunner 745 measures crucial running metrics such as cadence, stride length, ground contact time and balance and more.
CONNECTED FEATURES Includes smart notifications, weather and more when connected to your compatible smartphone
SAFETY AND TRACKING FEATURES Includes incident detection during select activities and assistance, both of which send your real-time location to emergency contacts.
WELLNESS TRACKING Includes health monitoring such as wrist-based heart rate, all-day stress tracking, relaxation breathing timer, Body Battery™ energy monitoring and more.
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible |
| Accessories List | Manual,USB Charger |
| Activity | Running,Multisport,Cycling |
| Instrument Type | Heart Rate Monitor,Altimeters,Accelerometer |
| Activities Tracked | Speed,Route,Distance,Heart Rate,Pace,Intervals,VO2 Max,Steps |
| Display Type | Grayscale |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 21.6 cm |
| Chain Length (cm) | 21 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 14 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 7 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 14 h |
| Interfaces Type | No Interfaces |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android |
| Signal Coverage (km) | 1 km |
| GPS Features | GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts |
| Memory (gb) | 0 GB |
