Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Take Your Music on the Go Take your favorite music with you when you’re on the run. Sync your carefully crafted playlists from select premium music streaming services¹ such as Deezer, Spotify® and more for ad-free listening. You can store up to 1,000 songs right on your watch and transfer music from your own computer library as well. Then queue up your favorite playlist for easy listening through headphones enabled with BLUETOOTH technology. Maximize Performance Forerunner 945 monitors your performance and even offers personalized insight, so you can train smarter, not harder. The smartwatch tracks your VO2 max and adjusts the value based on heat and altitude. Training status evaluates your recent exercise history and performance indicators to let you know if you’re training productively, peaking or overreaching. See how your workouts influence the development of endurance, speed and power with aerobic and anaerobic training effect feedback. Recovery time helps you maximize the benefit of your efforts by predicting when you will be ready for your next tough challenge. You can even view your overall training load, which measures your exercise volume from the last 7 days and compares it to the optimal range for your fitness and recent training history. And — new for Forerunner 945 — training load focus sorts your recent training history into different categories based on activity structure and intensity.
Sync music from select premium streaming services¹, or store up to 1,000 songs on your watch, and connect with headphones (sold separately) enabled with BLUETOOTH® technology for phone-free listening
Performance monitoring features include VO2 max and training status with adjustments for heat, altitude acclimation status, training load focus, recovery time, and aerobic and anaerobic training effects
Garmin Pay™ contactless payment solution² lets you make convenient payments with your watch so you can leave your cash and cards at home
Full-color, onboard maps guide you on your run so you never get lost during your workout
Safety and tracking features include incident detection (during select activities) and assistance; both send your real-time location to emergency contacts
Battery life: up to 2 weeks in smartwatch mode, 10 hours in GPS mode with music or up to 60 hours in UltraTrac™ mode
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible |
| Accessories List | Manual,USB Charger |
| Activity | Running,Multisport |
| Instrument Type | Heart Rate Monitor,Altimeters,Accelerometer |
| Activities Tracked | Speed,Route,Distance,Heart Rate,Pace,Intervals,VO2 Max,Steps |
| Display Type | Colour |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Bezel Material | Not Applicable |
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 22.00 cm |
| Chain Length (cm) | 0.00 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 36 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 14 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 36 h |
| Interfaces Type | No Interfaces |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts |
| Memory (gb) | 0 GB |
| Assembled Height (in) | 1.85 in |
| Assembled Length (in) | 1.85 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.11 lb |
| Assembled Width (in) | 0.54 in |
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on Garmin
