Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Garmin Instinct® 2 Solar Tactical Edition Watch is engineered for endurance in the toughest conditions. Its rugged design meets military standards for thermal, shock and water resistance up to 100 meters. The fiber-reinforced polymer case and scratch-resistant lens provide outstanding durability. Harnessing solar power, it offers unlimited battery life in smartwatch mode complemented by a power manager to optimize battery performance. Advanced features like mountain biking metrics, ABC sensors, and multi-GNSS support enable precise outdoor activity tracking and navigation.
Solar charging offers unlimited battery life and extended runtime
Fiber-reinforced polymer case, scratch-resistant lens, and MIL-STD-810 standards for thermal and shock resistance offer rugged durability
Track mountain biking in detail with specialized Grit™ and Flow™ metrics that rate trail difficulty and descent quality
Navigates outdoor details like elevation data, weather conditions, and compass directions using ABC sensors
Access multiple global navigation satellite systems like GPS, GLONASS, and Galileo for enhanced tracking in challenging environments
Stay active with preloaded profiles for popular sports
Enable stealth mode to stop sharing GPS position and disable wireless communication for tactical needs
Kill switch allows you to quickly wipe all user data from the device if security is compromised
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible,Sunlight Readable,Water Resistant,Navigation,Durable |
| Accessories List | USB Cable,Manual |
| Activity | Running,Multisport,Cycling,Hiking,Swimming |
| Instrument Type | Navigational Compasses,Barometer,Heart Rate Monitor,Thermometer,Accelerometer |
| Activities Tracked | Speed,Route,Sleep,Distance,Heart Rate,Pace,Stairs Climbed,Elevation,Calories Burned,Active Minutes,Steps |
| Display Type | Grayscale,Digital |
| Resolution | 180 x 180 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Bezel Material | Carbon Fiber |
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 23.00 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 370 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 40 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 48 h |
| Interfaces Type | ANT+ |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | Tracks,Digital Compass,Routes,GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts,Waypoints,Breadcrumb Trackback |
| Memory (gb) | 1 GB |
| Assembled Height (in) | 0.56 in |
| Assembled Length (in) | 1.77 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.11 lb |
| Assembled Width (in) | 1.77 in |
Originally posted on Garmin
Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on ExpertVoice.com
