Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.The Garmin Instinct® 3 45Mm Fitness Watch is a durable smartwatch designed for those who embrace adventure. With its solar charging capability, bolted construction, and advanced navigation tools, it is built to perform in the toughest conditions. Stay on top of your health and fitness goals with features like heart rate tracking, sleep monitoring, and Pulse Ox, all while enjoying optimized battery life in smartwatch mode with solar charging.
0.9-inch display with a solar charging lens for extended battery performance
Reinforced 45 mm fibre-polymer case and metal bezel for enhanced durability
Integrated LED flashlight with adjustable brightness and strobe settings for outdoor use
Comprehensive health tracking, including heart rate, sleep patterns, and Pulse Ox (not a medical device; availability may vary by region)
Advanced navigation tools, including a 3-axis compass, barometric altimeter, and SatIQ™ technology for precise positioning
10 ATM water resistance and compliance with MIL-STD-810 standards for thermal and shock resistance
Smart notifications and compatibility with the Connect IQ™ Store to download apps and watch faces
| Accessories List | Charging Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Optical HR,Mobile Notifications,Vibrates |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Band Width (mm) | 22 mm |
| Battery Life (hr) | 40 h |
| Battery Life (month) | 1 mo |
| Battery Type/Battery Size | Rechargeable Lithium-ion |
| Case Diameter (cm) | 4.50 cm |
| Clasp Style | Pin and Buckle |
| Colour Group | Black |
| Connectivity | USB Cord,ANT+,GPS,Bluetooth |
|---|---|
| Dial Material | Not Applicable |
| Display Type | OLED,Colour |
| Displays Include | Speed,Date,Distance,Heart Rate,Pace,Calories Burned,Time,Cadence,Day of Week,Breadcrumb Route |
| Face Shape | Round |
| Functions | Compass,Pedometer,Music,Heart Rate Monitor,Countdown Timer,Stopwatch,Alarm,Health Monitoring,Fall Detection,GPS Tracker,Blood Oxygen,Sleep Tracker,Fitness Tracker,Calendar,Notifications,Cycle Tracking |
| Gender | Unisex |
| Movement Type | Electronic OLED |
| Product Use(s) | Running,General Use,Fitness Tracking |
| Strap Material | Silicone |
| Type of Metal | Not Applicable |
| Type of Watch | Smartwatch |
| Water Resist Depth (m) | 100.00 m |
