Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Garmin Lily™ Classic Edition Fitness Watch combines style and function with a patterned lens and smart touchscreen display. Enjoy up to 5 days of battery life, built-in apps for yoga and cardio and health sensors for heart rate and sleep tracking. Water-rated to 5 ATM, this watch is perfect for daily use.
Battery lasts 5 days between charges
Advanced health sensors track sleep, blood oxygen, energy levels, hydration, respiration, and heart rate
5 ATM water resistance handles swimming and showers
Safety alerts share live location with chosen contacts
34mm case features an Italian leather band and touchscreen
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible |
| Accessories List | USB Cable,Manual |
| Activity | Running |
| Instrument Type | Navigational Compasses,Heart Rate Monitor,Accelerometer |
| Activities Tracked | Distance,Calories Burned,Steps |
| Display Type | Grayscale,LCD |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 17.5 cm |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 17.50 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 0 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 5 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 0 h |
| Interfaces Type | ANT+ |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email,Voicemail |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Garmin Connect,Bluetooth,Android |
| Signal Coverage (km) | 1 km |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | Digital Compass,GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts |
| Memory (gb) | 4 GB |
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
