Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.You haven’t seen a smartwatch this small that can do this much. With a flick of your wrist, the stylish patterned lens reveals a bright touchscreen display, and when you’re done, the display disappears.
Stylish design and hidden display: Small, stylish smartwatch complements your look with a unique patterned lens that reveals a bright touchscreen display with a tap
Sport or classic editions: Choose from classic or sport designs with a variety of color, metal and band options — including leather and silicone — so you can find the perfect piece to fit your look
All-day health monitoring: Understand your body by monitoring your respiration, Pulse Ox, energy levels, menstrual cycle, pregnancy, hydration, all-day stress, sleep and heart rate (including alerts if it stays too high or too low)
Smart notifications: Stay connected with smart notifications for incoming calls, text messages, calendar reminders and more
Sports apps: Tracks yoga, Pilates, cardio, mindful breathing and more with sports apps; connects to your compatible smartphone’s GPS to accurately track outdoor walks, runs and more
Safety and tracking features: Assistance feature sends your real-time location to emergency contacts; the LiveTrack feature lets friends and family track your outdoor activities in real time for peace of mind while you’re out
Connected : GPS Connects with your compatible smartphone’s GPS to track outdoor walks, runs and more
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible |
| Accessories List | USB Cable,Manual |
| Activity | Running |
| Instrument Type | Navigational Compasses,Heart Rate Monitor,Stopwatch,Thermometer,Accelerometer,Perpetual Calendar |
| Activities Tracked | Distance,Calories Burned,Steps |
| Display Type | Grayscale,LCD |
| Resolution | 200 x 265 |
| Bracelet/Strap Material | Not Applicable |
| Strap Material | Silicone |
| Case Material | Fibre Reinforced Polymer |
|---|---|
| Lens Material | Glass |
| Maximum Wrist Circumference (cm) | 17.50 cm |
| Chain Length (cm) | 19.00 cm |
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 1 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 14 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 11 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 8 h |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email,Voicemail |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Garmin Connect,Bluetooth,Android |
| Signal Coverage (km) | 1.00 km |
| GPS Features | Digital Compass,GPS/GLONASS Receiver,Smartphone Alerts |
| Memory (gb) | 2 GB |
| Assembled Height (in) | 1.97 in |
| Assembled Length (in) | 1.97 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.22 lb |
| Assembled Width (in) | 1.97 in |
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
Originally posted on Garmin
