COGHLAN'S
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built for survival, the Kotu tanto knife has a fixed blade and sheath that easily mounts to your body or gear for fast access. With a lightweight tactical design, the Kotu’s tough full tang blade is also useful on hunting and fishing trips. Whether you’re pursuing game or on a field mission, be prepared with the Kotu knife by GEAR AID.
Durable - Titanium-coated 3” tanto-style dagger blade has both straight and serrated edges for cutting through almost any bind.
Field Tested - The full tang, stainless steel blade is equipped with a sturdy glass breaker at one end making it an ideal survival knife.
Portable - Quick-release sheath with removable belt clip attaches to backpacks, belts, boots, and MOLLE systems.
Lightweight - Weighing under 6 oz, attach a lanyard to tie the knife around your wrist or neck to get fast access when you need it.
Multipurpose - Includes a paracord slot and bottle opener on the handle for both serious and fun tasks.
| Accessories List | Belt/Pocket Clip,Sheath |
|---|---|
| Advanced Features | Full Tang,Belt Loop,Tanto Blade |
| Assembled Height (cm) | 0.330 cm |
| Assembled Length (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.01616 kg |
| Assembled Width (cm) | 4.5 cm |
| Blade Length (cm) | 7.62 cm |
| Blades Included | Bottle Opener |
| Closed Length (cm) | 7.62 cm |
| Edge | Serrated |
| Handle Colour | Black |
|---|---|
| Handle Material | Plastic |
| Knife Type | Hunting |
| Locking Mechanism | Not Applicable |
| Opening Mechanism | Manual |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | Survival,Hunting,Fishing,Camping |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
