COGHLAN'S
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quickly find things at night with Ni Glo, a glowing gear marker that attaches to keys and all kinds of outdoor gear including backpacks, tents, and SCUBA tanks. It charges by sunlight or artificial light and glows brightly at first, then fades to a constant glow that you can see all night. During any adventure, never lose your way or stuff with the Ni Glo Gear Marker.
Multipurpose - Easily attaches to gear with included keyring, clip, and joint; use it on keys, backpacks, dog collars, guylines, tent zippers, SCUBA tanks, and more
Rechargeable - Charges within 10 minutes by sunlight, indoor light, flashlight, or headl for best results, charge in direct sunlight for 2 hours
Long Lasting - Glows for up to 10 hours
Glowing light can be seen up to 25 ft. away to mark a dive site, campsite, or hiking trail
Field Tested - Glows anywhere on land or under water
Features an IPX8 waterproof, dustproof, and weatherproof rating
Lightweight & Portable - Only 2” tall
It’s also tritium-free so you can take a handful for the whole family
Available in 6 fun colors
| Type of Camping Accessory | Survival Item |
|---|---|
| Advanced Features | Waterproof |
| Number of Pieces | 1 |
| Assembled Weight (kg) | .008 kg |
| Assembled Length (cm) | 5 cm |
| Assembled Width (cm) | 1 cm |
| Assembled Height (cm) | .8 cm |
| Battery Platform | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
