GEAR AID
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Gear Aid Seam Grip SIL Silicone Tent Sealant is a solution for waterproofing your silnylon tents and outdoor gear. This silicone-based seam sealer bonds to silicone-treated fabrics, waterproofing seams with one application. The self-levelling formula is easy to apply and dries into a flexible, washable finish. Ideal for ultralight tents, tarps, packs, and garments, the silicone tent sealant also repairs rips and tears in silnylon materials.
Silicone-based seam sealer waterproofs and repairs moderate rips and tears in ultralight silnylon tents, tarps, packs, and garments
Bonds to silicone-treated fabrics and seals seams with a single application
Self-leveling formula offers a flexible, washable finish
Resists extreme heat and cold for reliable outdoor use
| Accessories List | Applicator |
|---|---|
| Advanced Features | Moisture Resistant |
| Application Method | Squeeze |
| Certifications | No Certifications |
| Chemical Form | Gel |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Dry Colour | Clear |
| Finish | Gloss |
| Full Cure Time (minute) | 180 min |
| Glue/Paste/Patching Compound Type | Super Glue |
| Grade Rating | Marine |
|---|---|
| Maximum Temperature (°C) | 38.00 °C |
| Minimum Temperature (°C) | 15.00 °C |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Colour | Clear |
| Primary Material | Silicone |
| Product Height (cm) | 2.00 cm |
| Product Length (cm) | 12.40 cm |
| Product Weight (kg) | 0.06 kg |
| Product Width (cm) | 2.60 cm |
| Set Time (min) | 360 min |
| Suitable Material(s) | General Purpose |
