


GERBER
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
GERBER
The PARAFRAME MINI is a lightweight everyday carry knife has an open frame that is the ultimate in minimalist design. Easy to clean, carry, and open, the Paraframe is an effortless addition to your pocket or belt clip. The SHARD has 7 essentials functions built in, this airline-safe tool is ideal for everyday travel and tasks. A titanium nitride coating protects against corrosion for long use.
Limited lifetime warranty
The PARAFRAME MINI Features: Fine-edge blade; Frame lock handle design; Lightweight open stainless steel handles; Sturdy pocket clip
The Shard 7 Functions as: a Pry Bar; Small Flathead Driver; Wire Stripper Puller; Large Flathead Driver; Bottle Opener; Lanyard Hole; Cross Driver; Lightweight; Titanium nitride coating for corrosion resistance; Perfect size with the basics to carry anywhere; Airline Safe
| Advanced Features | Corrosion Resistant |
|---|---|
| Blade Diameter (cm) | 1.60 cm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Thickness (In) | 0.09 in |
| Blade Type | Hobby |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Grade Rating | Residential/DIY |
| Knife Type | Camping |
| Number of Segments | 2 |
| Product Height (in) | 5.25 in |
| Product Weight (lb) | 0.13 lb |
|---|---|
| Product Width (in) | 1.01 in |
| Shape | Flat |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.