GERBER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.This Gerber Bushcraft Hatchet is a convenient tool for camping and general DIY use. The TPR Rubber handle helps you achieve a firm grip and the single-bit steel head offers impressive durability. This brown hatchet includes a blade cover and case for added protection during transport or storage.
<lt/>b<gt/>TPR Rubber non-slip handle for secure grip and control<lt/>/b<gt/>
<lt/>b<gt/>Steel head for durability and long lasting performance<lt/>/b<gt/>
<lt/>b<gt/>Single bit axe type for chopping, cutting and more<lt/>/b<gt/>
<lt/>b<gt/>Brown colour adds a rustic and classic look<lt/>/b<gt/>
<lt/>b<gt/>Residential/DIY Grade Rating for home use and light outdoor use<lt/>/b<gt/>
<lt/>b<gt/>Includes case and blade cover for storage and transport<lt/>/b<gt/>
| Accessories List | Blade Cover,Case |
|---|---|
| Advanced Features | Non-Slip Handle |
| Assembled Height (cm) | 31.75 cm |
| Assembled Length (cm) | 24.02 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.59 kg |
| Assembled Width (cm) | 19.05 cm |
| Axe Type | Hatchet |
| Certifications | No Certifications |
| Cutting Edge Length (cm) | 8.89 cm |
| Handle Length (cm) | 17.67 cm |
| Handle Material | TPR Rubber |
|---|---|
| Head Material | Steel |
| Primary Colour | Brown |
| Product Use(s) | General Use,Camping |
| Single/Double Bit | Single Bit |
Originally posted on gerbergear.com
Originally posted on gerbergear.com
Originally posted on gerbergear.com
