


MED BLUE
Please select a Size to view availability

A purely skate-inspired design, the new Crue delivers classic style and solid, park-worthy performance for young shredders. It features durable hard shell construction, ample venting, and Giro's very low profile and removable Auto Loc 2 Fit System. The Crue is also available with MIPS technology in all colours.
Durable hard shell construction provides robust protection against impacts
Removable Auto Loc 2 Fit System allows for a customized, comfortable fit
On-The-Fly Vertical Tuning enables easy adjustments
Ample ventilation via Super Cool Vents and Stack Ventilation technology
Removable goggle retainers offer added convenience
Seamless compatibility with Giro kids goggles (Reversible and Chico)
Compliance: ASTM F2040-11/City Edition EN1077
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polycarbonate |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | CEN 1077 |
| Advanced Features | Adjustable,Removable Ear Padding,Audio Compatible,Removable Goggle Lock,Mips,Goggle Notch |
| Assembled Weight (kg) | 454.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 24.9936 cm |
| Assembled Length (cm) | 24.99 cm |
| Assembled Width (cm) | 29.9974 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 24.003 cm |
| Assembled Height (cm) | 24.00 cm |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

