MATTE BLACK
S
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Stay protected and comfortable on the slopes with the Giro Scale Ski & Snowboard Helmet . This ski helmet features a sleek design and advanced ventilation to keep you cool and prevent goggle fogging. The In Form™ Fit System ensures a secure, personalized fit.
Super Cool™ vents for optimal airflow
Stack Vent™ technology to reduce goggle fogging
Durable hard shell construction
In Form™ Fit System for a custom fit
Works seamlessly with all Giro goggles
Compatible with Giro audio systems by Outdoor Tech
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | No Certifications |
| Advanced Features | Audio Compatible |
| Head Circumference (cm) | 55.50 cm |
| Helmet Diameter Range (cm) | 52-55 |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
$274.93
Yes, I recommend this product.
