MATTE BLACK
M
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay protected and comfortable on the slopes with the Giro Scale Ski & Snowboard Helmet . This ski helmet features a sleek design and advanced ventilation to keep you cool and prevent goggle fogging. The In Form™ Fit System ensures a secure, personalized fit.
Super Cool™ vents for optimal airflow
Stack Vent™ technology to reduce goggle fogging
Durable hard shell construction
In Form™ Fit System for a custom fit
Works seamlessly with all Giro goggles
Compatible with Giro audio systems by Outdoor Tech
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Certifications | No Certifications |
| Advanced Features | Audio Compatible |
| Head Circumference (cm) | 59.00 cm |
| Helmet Diameter Range (cm) | 56-59 |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Assembled Length (cm) | 30.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
Yes, I recommend this product.
