MATTE BLACK
M
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Whether you line up with friends for fresh morning corduroy or meet up with your crew to tour a favourite backcountry spot, the new Tor™ Spherical helmet lays down the perfect blend of fit, protection, temperature control, and styling. For the highest levels of protection, the Tor features Spherical Technology™, powered by Mips®, which reduces rotational energy during certain impacts through Giro's unique two-part construction. For managing all weather conditions, Giro integrates adjustable Thermostat Control to give you the power to regulate your temperature. Armed with Giro's InForm 2 Fit System, a Fidlock magnetic buckle and breathable Wikpro Grid Fleece, the Tor lets you quickly dial in your fit and comfort.
Advanced Freeride Performance offers enhanced protection and comfort
Spherical Technology™ powered by MIPS® reduces rotational energy during certain impacts
Adjustable Thermostat Control allows you to regulate your temperature
InForm 2 Fit System is lighter, lower-profile, and easier to dial in a custom fit
Fidlock® magnetic buckle combines strong magnets for easy opening and closing
Thermostat Control Adjustable Venting allows you to custom-tune airflow instantly
Hybrid Construction for added protection and style
| Helmet Style | Half Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polycarbonate |
| Shell Construction | Hybrid Shell |
| Ventilation | Adjustable |
| Audio Capability | Not Applicable |
| Certifications | CEN 1077 |
| Advanced Features | Adjustable,Fidlock,Mips |
| Head Circumference (cm) | 59.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 454.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 24.99 cm |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 24.00 cm |
