GO FIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.GoFit's Contour kettlebells provide a unique, contoured shape that is ergonomically designed to wrap around the wrist and forearm, providing a much more comfortable Kettlebell experience. The handle is sanded and smooth painted for a comfortable grip.
Contoured Shape for comfort
Ergonomically designed to wrap around wrist
Three separate weights to work out with
Handle is sanded and smooth painted
| Weight Type | Kettlebell |
|---|---|
| Number of Pieces | 3 |
| Measurement Standard | Imperial |
| Advanced Features | Rubber Coated |
| Shell Material | Rubber |
| Core Material | Steel |
| Maximum Weight (lb) | 19.841579999999997 lb |
| Minimum Weight (lb) | 9.920789999999998 lb |
| Product Length (cm) | 44.4 cm |
| Product Width (cm) | 19 cm |
| Product Height (cm) | 26.6 cm |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on GoFit
Originally posted on GoFit
Originally posted on GoFit
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
