GOPRO
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The GoPro HERO11 Mini is a compact and lightweight action camera designed for capturing immersive point-of-view footage. Equipped with a large image sensor, it delivers stunning 5.3K video resolution and 24.7 megapixel stills from video for a cinematic experience.
Dual sets of folding mounting fingers for more low-profile setup options
Comfortable helmet and body mount for capturing action shots while mountain biking, skiing, skating, and more
Easy one-button control for simple point-and-shoot access
Includes carrying case, curved adhesive mount, short mounting buckle, short thumb screw, and USB-C cable
Rugged and waterproof design withstands mud, snow, or water up to 33 feet
| Accessories List | Batteries Included |
|---|---|
| Advanced Features | Image Stabilization |
| Assembled Height (mm) | 51.20 mm |
| Assembled Length (mm) | 38.00 mm |
| Assembled Weight (kg) | 0.13 kg |
| Assembled Width (mm) | 52.40 mm |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Connectivity | WiFi |
| Digital Zoom Rating | Not Applicable |
| Display Size (cm) | 1.40 cm |
| Display Type | No Display |
| Focusing Modes | Autofocus |
| Frames per Second | 240 |
| Light Type | Not Applicable |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 35.00 °C |
| Memory Card Capacity (Gigabyte) | 16 GB |
| Memory Card Type | Micro SD |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10.00 °C |
| Mount Style | Screw-In |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Cameras Included | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Optical Zoom Rating | No Optical Zoom |
| Range (m) | 15.24 m |
| Resolution | 1080p |
| Smart System Compatibility | Android,iOS App |
| Type of Video Camera | Action Camera |
| Viewing Angle (degrees) | 150 ° |
| Voltage (V) | 4 V |
| Water Resist Depth (m) | 10.00 m |
| Wattage | 7 W |
Originally posted on Sports Experts
