GOPRO
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.HERO9 Black sports a beastly 23.6MP sensor for 5K video and 20MP photos. Add a new front display, a rear touch screen with touch zoom, 30% more battery life and HyperSmooth 3.0 and you get more of everything you love. What's Included: HERO9 black camera, carrying case, rechargeable battery, curved adhesive mount, mounting buckle + thumb screw and USB-C cable.
5K Video: Shoot stunning video with up to 5K resolution, perfect for maintaining serious detail even when zooming in. Packing a new 23.6MP sensor that’s an absolute powerhouse, HERO9 Black brings lifelike image sharpness, fluid motion and in-camera horizon leveling that always impresses
20MP Photo with SuperPhoto Capture crisp, pro-quality photos with 20MP clarity. And with SuperPhoto, HERO9 Black can automatically pick all the best image processing for you, so it’s super easy to nail the shot
Expandable Mods System With HERO9 Black mods, you’ve got options. Want a lens that gives you horizon locked footage and unbreakable stabilization? Get Max Lens Mod. Want to illuminate your subject? Light Mod is for you. Want mics and even more connectivity? Just add Media Mod and customize your rig
Built-In Mounting No more carrying a separate frame. Just flip out the folding fingers, attach your camera to any mount and go
Front Display + Rear Touch Screen A new, larger rear touch screen with touch zoom on HERO9 Black should feel instantly familiar and a dazzling new front display makes for easy framing and intuitive camera control
Powerful Battery 30% longer battery life is here thanks to a larger 1720mAh battery. This lets you shoot more without having to swap out batteries and packs enough juice to power your camera through the cold
HyperSmooth 3.0 Experience ultimate smoothness with our most advanced video stabilization ever. HyperSmooth 3.0 enables in-camera horizon leveling and boost in all settings
Horizon Leveling In-camera horizon leveling (up to 45% tilt) is now possible with the new Linear + Horizon Leveling digital lens—helping your footage stay stable and straight
TimeWarp 3.0 Record mesmerizing time lapse scenes as you move on the road, on foot or anywhere else. TimeWarp 3.0 condenses time, capturing moments like nothing else. Speed Ramp is a new capability that lets you select Real Speed (now with audio) or Half Speed while recording
Live Streaming in 1080p Be a smooth operator. With a touch screen, it’s easy to control your camera. Or frame up your shot, play back footage and snap a selfie in HERO mode
Webcam Mode Connect HERO9 Black to your computer to broadcast in 1080p full HD. Use GoPro mounts to create your ideal webcam setup
Rugged + Waterproof Shoot in the gnarliest conditions imaginable. HERO9 Black can take it. It’s tough as nails, and waterproof down to 33ft right out of the box
| Accessories List | Batteries Included |
|---|---|
| Advanced Features | Touch Screen,Voice Controlled,Image Stabilization |
| Assembled Height (mm) | 50.8 mm |
| Assembled Length (mm) | 71.8 mm |
| Assembled Weight (kg) | 0.158 kg |
| Assembled Width (mm) | 33.6 mm |
| Audio Capability | Audio Compatible |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Connectivity | WiFi |
|---|---|
| Digital Zoom Rating | 5x |
| Display Size (cm) | 5.76 cm |
| Display Type | Touchscreen Display |
| Focusing Modes | Autofocus |
| Frames per Second | 60 |
| Light Type | Not Applicable |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 35 °C |
| Memory Card Capacity (Gigabyte) | 64 GB |
| Memory Card Type | Micro SD |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10 °C |
| Mount Style | Screw-In |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Cameras Included | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Optical Zoom Rating | No Optical Zoom |
| Range (m) | 15.24 m |
| Resolution | 1080p |
| Smart System Compatibility | Android,iOS App |
| Type of Video Camera | Action Camera |
| Viewing Angle (degrees) | 150 ° |
| Voltage (V) | 3.85 V |
| Water Resist Depth (m) | 10 m |
| Wattage | 6.62 W |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
